Oglądamy

#Oglądamy: Netflix – Taśmy Teda Bundy’ego

Po przeczytaniu „Mózgu Psychopaty” Jamesa Fallona od razu szukałam kolejnych książek, filmów i dokumentów, które jeszcze bardziej przybliżyłyby mi temat działania ludzkiej psychiki. Nietrudno było trafić na dokument Netflixa o Tedzie Bundym, najgroźniejszym seryjnym mordercy Stanów Zjednoczonych.

Cztery odcinki składają się przede wszystkim z rozmów z Tedem Bundym osadzonym w więzieniu i czekającym na wyrok, szeregu wywiadów z ludźmi zaangażowanych w śledztwo, a także ofiarami, którym udało się przeżyć spotkanie z mordercą. Łącznie cztery godziny materiału, dzięki którym poznajemy szczegóły tej nieprawdopodobnej historii.

Aby obejrzeć „Taśmy Teda Bundy’ego” nie trzeba zaznajamiać się wcześniej z żadnymi innymi materiałami. Wszystko zostaje tu wyjaśnione krok po kroku, począwszy od tego, o jakich zbrodniach w ogóle mowa, gdzie miały miejsce, aż po kompletny profil zabójcy. Ogromną zaletą tego dokumentu są właśnie materiały źródłowe, które przedstawiają tę historię z kilku zupełnie różnych stron. Jak wyglądało to z perspektywy ofiar, policjantów i samego mordercy.

Zdecydowanie najbardziej uderza stworzony portret Teda Bundy’ego i to jaki wpływ na jego życie miało jego dzieciństwo. Nieprawdopodobna historia, w której najgroźniejszemu mordercy udaje się dwukrotnie uciec na wolność już po zatrzymaniu, jego działania na sali sądowej jako własny obrońca w momencie, gdy świat nie wiedział jeszcze, że nie zabił jednej kobiety, ale co najmniej kilkanaście. I ostatecznie jego własny punkt widzenia, próba wyparcia, usprawiedliwiania swoich czynów i niezdolność do jakichkolwiek uczuć i emocji.

Działanie ludzkiego mózgu świetnie opisuje James Fallon w swojej książce „Mózg Psychopaty”. Autor pisze m.in. o tym, że człowiek nie ma wpływu na istnienie w sobie cząstki psychopaty, ma jednak ogromny wpływ na to, co z tym później zrobi (no dobrze, w większym stopniu ma na to wpływ rodzina, ale więcej o tym piszę tutaj).

Po czterech godzinach materiału aż trudno uwierzyć, że to ten człowiek zamordował tyle kobiet w tak okrutny sposób. Poznajemy również punkt widzenia psychiatrów, którzy tłumaczą, dlaczego ofiary zaufały nieznajomemu. Opisują również to, w jaki sposób Ted Bundy wykorzystywał ich naiwność i jak w późniejszym czasie wpływało to na kolejne popełniane przez niego morderstwa. W trakcie oglądania można dojść do wniosku, że to po prostu niemożliwe, aby ktoś tak niewinny dopuścił się takich czynów. Oczywiście w dokumencie również zostaje wyjaśnione to, w jaki sposób oceniamy konkretnego człowieka na pierwszy rzut oka.

„Taśmy Teda Bundy’ego” to materiał, który sprawia, że chce się wiedzieć więcej, tym razem zmierzając konkretnie w kierunku historii mordercy. Okazało się, że wydawnictwo Bez Fikcji w ostatnim czasie wydało dwie książki na jego temat. Pierwsza: „Ted Bundy. Rozmowy z mordercą” i druga: „Ostatni żywy świadek. Prawdziwa historia największego seryjnego mordercy w historii. Teda Bundy’ego”. Obie pojawiają się na mojej liście książek do przeczytania i mam nadzieję, że już wkrótce pojawi się tutaj ich recenzja.

To kolejny dokument Netflixa, który absolutnie spełnił moje oczekiwania. Ciekawy, trzymający w napięciu, pełny informacji podanych w interesujący sposób, a przy tym na koniec pozostawiający nas w nie do końca określonej pustce i zastanowieniu, jak to się stało, że takie rzeczy wydarzyły się naprawdę kilkadziesiąt lat temu.

Ocena: