evil genius
Oglądamy

#Oglądamy – Evil Genius: Prawdziwa historia najbardziej diabolicznego napadu na bank w Ameryce

Evil Genius to dokument Netflixa, który szczegółowo przedstawia sprawę Pizza Bombera – mężczyzny, który tuż po zrealizowanym napadzie na bank zginął od bomby, którą miał umieszczoną na swojej szyi. W trakcie czterech odcinków dowiadujemy się, kto był zamieszany w tę sprawę, ile kolejnych morderstw zostało popełnionych w tym czasie i jaki związek ze sprawą miała Marjorie Diehl-Armstrong, znana ze swojej dość niepokojącej przeszłości.

Evil Genius to zamknięty dokument składający się z czterech kompletnych części. W każdym 45 minutowym odcinku zostają przedstawione kolejne ważne szczegóły że sprawy, którą przez niemal dekadę żyły całe Stany Zjednoczone. Mowa tu o napadzie na bank, który miał miejsce w Erie w stanie Pensylwania.

Do banku wchodzi mężczyzna, który żąda wydania sporej sumy pieniędzy. Co dziwne, na kartce, którą ma ze sobą nie ma krótkiej informacji na temat samej kwoty, jest natomiast elaborat, który z całą pewnością nie był pisany w pośpiechu. Ponadto na szyi mężczyzny wisi bomba, która przypomina zaciśniętą jedną część kajdanek, na tyle przemyślanie skonstruowana, że mężczyzna sam nie jest w stanie jej ściągnąć.

Mężczyzna szybko zostaje złapany. Zakuty w kajdanki stara się wytłumaczyć, że został wykorzystany i nie ma nic wspólnego z napadem – jednym słowem, został do tego zmuszony. Ściągnięcie saperów w godzinach szczytu i przy zamkniętej drodze graniczy z cudem, a bomba wciąż tyka. Jeśli ktoś w 2003 roku słyszał o tej sprawie, dobrze wie co wydarzyło się w kolejnych minutach.

Będąc na wizji w świetle kamer i na celowniku uzbrojonych po zęby policjantów bomba wybucha. Na miejscu ginie Brian Wells, mężczyzna, który jak się okazuje, był dostawcą pizzy, a cała sprawa była od tej pory znana jako Pizza Bomber Case. W wyniku śledztwa trop od razu prowadzi do Marjorie Diehl-Armstrong, kobiety, która już wcześniej była znana policji ze sprawy, w której została oskarżona o zamordowanie swojego chłopaka.

W dzień napadu na bank mężczyzna dostarczał pizzę niedaleko domu Marjorie i to stamtąd najprawdopodobniej udał się bezpośrednio do banku. Na swojej drodze śledczy kolejno odkrywają kolejne powiązania i kolejne ofiary (m.in ciało mężczyzny zamknięte w zamrażarce w piwnicy kobiety).  Ale kim jest Marjorie Diehl-Armstrong? Kobieta, która raz zabiła w „obronie własnej”, zleciła zabójstwo własnego ojca i cztery razy trafiała do szpitala psychiatrycznego (cztery razy była też uznawana za całkowicie zdrową). Jedno jest pewne i śledczy doskonale o tym wiedzieli: to niezwykle inteligentna, pewna siebie kobieta, która doskonale wie co robi i wie na ile może sobie pozwolić. Do samego końca utrzymywała sekret w tajemnicy.

Pierwsza część Evil Genius szczegółowo przybliża wydarzenia z 2003 roku. Kolejne trzy odcinki poruszają już temat od zupełnie innej strony. Twórcy dokumentu na własną rękę próbują ujawnić te aspekty śledztwa , które w trakcie prowadzonej wtedy sprawy nie doczekały się wyjaśnienia. Czy Brian Wells, dostawca pizzy rzeczywiście był niewinny, czy tak jak twierdzi Marjorie, był zamieszany w całą sprawę i doskonale znał w niej swoją rolę? To zbrodnia tak niesamowita i przerażająca, że sam Hollywood nie mógłby tego wymyślić. Tak twórcy oceniają poczynania grupy, którzy byli zamieszani w napad na bank, a wraz z kolejnymi zdobytymi informacjami jeszcze bardziej się to potwierdza.

Trey Borzillieri, twórca dokumentu, dzięki swojej pracy ujawnił wiele informacji, do których nie udało się dotrzeć policji w trakcie śledztwa. W 2005 roku czyli 2 lata po napadzie zaczął korespondować z Marjorie, która skrupulatnie odpisywała na każdy list. Mężczyzna sądził, że wie ona o wiele więcej niż zdecydowała się do tej pory powiedzieć. I miał rację. Kontakt telefoniczny i listowny trwał przez wiele wiele lat, nawet wtedy, gdy kobieta przebywała już w więzieniu.

Evil Genius w intrygujący, reporterski sposób odkrywa to, co naprawdę wydarzyło się w Erie i kto ostatecznie za tym wszystkim stoi. Ogrom pracy twórców widać na każdym kroku. Począwszy od ustalenia krok po kroku wydarzeń z tamtego okresu, ustalenia m.in. kto konstruował bombę, kto zanotował wiele stron A4 z instrukcjami, aż po ujawnienie prowodyra całej akcji. Ten dokument ogląda się jak najlepszy kryminał. Po jednym odcinku od razu chce się włączyć kolejny i kolejny. I tak za każdym razem. Aż po jednym popołudniu można zdać sobie sprawę, że cały ten serial obejrzeliśmy jednym ciągiem i (na całe szczęście) otrzymaliśmy odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań.

Ocena: