Okołoksiążkowe

7 książek z 2018 roku, które musisz nadrobić

Chciałabym zaproponować Wam siedem ciekawych książek, które najprawdopodobniej dalej czekają na Waszej liście #mustread albo po prostu pominęliście je przy wyborze lektur w poprzednim roku. Jeśli tak jest – nie ma na co czekać, bo po te tytuły naprawdę warto sięgnąć! 🙂

 

Krótka wymiana ognia – Zyta Rudzka

Powieść przepełniona ironią i błyskotliwym humorem kobiety, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. Dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki powracają w groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatrując swoje klęski, pozostaje wierna dewizie – „Kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło.”

 

 

 

Księga wyjścia – Mikołaj Grynberg

Mikołaj Grynberg postanawia zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku autor odbył prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu.

 

 

 

Księga ziół – Sándor Márai

„Księga ziół” to zbiór przemyśleń autora na temat codziennego życia. Każde zawarte w nim zdanie to majstersztyk, nie ma w nich ani jednego zbędnego słowa – to jeden z głównych powodów, dla których Sándora Márai czyta się tak dobrze. „I jak w starych herbariach, gdzie banalny listek sąsiaduje często z efektownym kwiatem, pełnym egzotycznego piękna, tak tutaj znajdujemy obok myśli prostych, czasem nawet błahych – rozważania i sądy, których nie powstydziłby się najgłębszy filozoficzny umysł, i sformułowania godne najbardziej wyrobionych piór.”

 

 

Legenda o samobójstwie – David Vann

Gdy zaczynałam „Legendę o samobójstwie” na pewno nie spodziewałam się tego, co ostatecznie przeczytałam. Historia ukazująca skomplikowane relacje ojca z synem, relacji tragicznej ponieważ jej częścią będzie samobójstwo. Pomimo tego, że książka została napisana prostym językiem, na pewno nie jest łatwa w odbiorze. Z pewnością jest to lektura wymagająca, pozwalająca wyciągnąć sporo ciekawych wniosków.

 

 

 

Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej – Joanna Ostrowska

Historia seksualnych pracownic przymusowych w okresie II wojny światowej. Przemilczany pozostaje fakt istnienia systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest okres powojenny – czas, w którym powojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem. Niezwykle ważny, poruszający reportaż opisujący historię seksualnej pracy przymusowej o której dopiero teraz zaczynamy publicznie rozmawiać.

 

 

Historia przemocy –  Édouard Louis

„Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Po drodze spotyka nieznajomego. Decyzja o tym czy zaprosi go do domu, czy nie, na zawsze zmieni życie głównego bohatera” Powieść Édouarda Louis’a to tak naprawdę próba zmierzenia się z doświadczeniem przemocy, gwałtu i zagubienia. Autor na niemal 200 stronach wywołuje lawinę emocji, próbuje zmierzyć się ze swoimi doświadczeniami i powróceniem do codziennego życia.

 

 

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim – Jon Krakauer

Reportaż, który pojawił się w moim zestawieniu najlepszych książek 2018 roku. Missoula została wydana w idealnym momencie, jednak w dalszym ciągu nie traci na aktualności. Na polskim rynku pojawiła się, gdy akcja #metoo stała się globalnym ruchem i niemal cały świat zwrócił uwagę na problem molestowania, gwałtów i niesprawiedliwości wobec kobiet. Jeśli spośród tych sześciu książek mielibyście wybrać tylko jedną – chciałabym, żeby to była właśnie ta.

 

 

 

Takich perełek z poprzedniego roku jest znacznie więcej, postanowiłam jednak wybrać tylko siedem tytułów. Jestem ciekawa czy którąś z tych książek już przeczytaliście? Jeśli tak – jakie są Wasze wrażenia? Koniecznie dajcie znać! 🙂

Ocena: