Zapowiedzi wydawnicze

Co będziemy czytać w styczniu i lutym 2019 roku?

To będzie jeden z tych postów, który przez następny miesiąc na pewno będę regularnie aktualizować. Kilka wydawnictw udostępniło już na swoich stronach listy zapowiedzi książkowych. Kilka z nich prezentuje się naprawdę interesująco.

Od połowy stycznia na polskim rynku codziennie będzie pojawiać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu książek. Postanowiłam wybrać te, które od razu mnie zainteresowany, i po które na pewno sięgnę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Na ten moment jest to dziesięć tytułów. Część z nich należy do literatury faktu, a kilka z nich to literatura piękna.

STYCZEŃ 2019

 

Pasujesz tu najlepiej – Miranda July

Autorka „Pierwszego Bandziora” powraca z kilkunastoma tekstami,
w których opowiada historie ludzi zakochanych, samotnych, poszukujących, zagubionych, a jednak wierzących w to, że się uda.

Wydawnictwo Pauza – Premiera 16.01.2019

 

 

 

 

Piękna rupieciarnia – Bohumil Hrabal

Tego Pana nie trzeba przedstawiać. Jak można przeczytać w nocie wydawniczej – w pięknej rupieciarni pisarz opowiada wreszcie o sobie bezpośrednio.
W zebranych relacjach z podróży, esejach, wywiadach i listach będziemy mogli poznać Hrabala filozofa, człowieka zafascynowanego sztuką, autoironicznego
i krytycznego intelektualistę. Bardzo czekam na tę książkę!

Wydawnictwo Czarne – Premiera 23.01.2019

 

 

 

O zmierzchu – Therese Bohman

„W świecie, w którym hołduje się młodości i jędrności, kobiecym wdziękom bez cellulitu i fałdek pojawia się opowieść o kobietach, o których zapominamy – nadal pięknych, wykształconych, samodzielnych i podejmujących decyzje wbrew oczekiwaniom społecznym”. Literacka Kavka.

Jedna opinia na okładce wystarczyła, aby skutecznie zachęcić mnie do przeczytania tej książki.

Wydawnictwo Pauza – Premiera 30.01.2019

 

Kobiety z bloku 10 – Hans-Joachim Lang

Nowe, rozszerzone wydanie opowieści o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na bloku 10 w Auschwitz, przez który przeszło około ośmiuset kobiet.

Wydawnictwo Marginesy – Premiera 30.01.2019

 

 

LUTY 2019

 

W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na Sarajewskiej ulicy – Barbara Demick

Logavina to cicha o spokojna uliczka położona w centrum miasta, słynącego z tolerancji i kosmopolitycznego uroku. W intymnej relacji naocznego świadka Barbara Demick splata losy dziesięciu rodzin. I po dwudziestu latach wraca, by się przekonać, jak radzą sobie z następstwami wojny.

Wydawnictwo Czarne – Premiera 06.02.2019

 

 

 

Godot i jego cień – Antoni Libera (wznowienie)

Autobiograficzna opowieść o magii literatury i fascynacji osobą Samuela Becketta – jednego z najbardziej tajemniczych pisarzy XX wieku. Ogromnie się cieszę, że PiW zechciało wznowić tę książkę i z przyjemnością po nią sięgnę.

Państwowy Instytut Wydawniczy – Premiera 11.02.2019

 

 

 

Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie – Jesmyn Ward

Historia trzynastoletniego chłopca, który na swój sposób próbuje zrozumieć, co znaczy być dobrym człowiekiem. Stopniowo poznaje świat, czerpiąc zarówno z bliskich mu wzorców, opowieści rodzinnych i legend, ucząc się przy tym czegoś na temat człowieczeństwa,

Wydawnictwo Poznańskie – Premiera 13.02.2019

 

 

 

 

Daleko. Buddyjskie Królestwo Mustangu – Magdalena Gołębiowska

Magdalena Gołębiowska do ukrytego Królestwa Mustangu i rozmawia z księżniczką należącą do rodziny od wieków rządzącej tą krainą, z dawnymi powstańcami, walczącymi o niepodległość Tybetu, czy z włoskim konserwatorem sztuki, który za pieniądze amerykańskich filantropów ratuje podupadające buddyjskie świątynie.

Wydawnictwo Czarne – Premiera 27.02.2019

 

 

 

Migawki – Claudio Magris

Świat w migawkach. Przez 17 lat Claudio Magris, wybitny prozaik, eseista, krytyk literacki i tłumacz, dokumentował codzienność, tworząc krótkie zapiski – migawki – odnośnie małych i dużych wydarzeń z życia publicznego i prywatnego, sztuki, podróży, własnych przeżyć.

Wydawnictwo Literackie – Premiera 27.02.2019

 

 

 

Pianie kogutów, płacz psów – Wojciech Tochman

Nowa reporterska opowieść Wojciecha Tochmana, który z chłodną precyzją i ujmującą wrażliwością, opowiada o ludziach, których odwaga została na zawsze złamana. Świat po ludobójstwie. W książce Tochmana dzisiejsza Kambodża to lustro, w którym odbija się cały świat.

Wydawnictwo Literackie – Premiera 27.02.2019

 

 

 

A jakie są Wasze plany czytelnicze na najbliższe dwa miesiące? Koniecznie dajcie znać, czy któraś z wymienionych książek również Was zainteresowała 🙂

Ocena: