PODSUMOWANIE LUTEGO
Okołoksiążkowe

Książkowe podsumowanie lutego!

W końcu przyszła pora na książkowe podsumowanie lutego! Kolejny miesiąc za nami, a co za tym idzie, mam dla Was kolejną porcję tytułów, którym warto bliżej się przyjrzeć. Zaczynamy!

 

7 tytułów lutego

1.Pierwszą książką, którą przeczytałam w lutym była „Mapa Anny” Marka Šindelki. Jest to drugi zbiór opowiadań autora, pierwszy również został wydany przez Wydawnictwo Afera. Przyznam się, że pierwszego zbioru „Zostańcie z nami” jeszcze nie czytałam, ale jestem pewna, że „Mapie Anny” na pewno również po niego sięgnę.  10 opowiadań o relacjach między ludźmi, które na końcu łączą się w pewną całość. Recenzja pojawi się wkrótce na blogu, natomiast już teraz mogę śmiało Wam powiedzieć – czytajcie!

mapa anny

 

2.Kolejną książką jest „Rivers of Babylon” Petra Pištanka wydana przez Wydawnictwo Książkowe Klimaty. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i teraz, już po jej przeczytaniu, żałuję, że ją wypożyczyłam, a nie kupiłam. Chciałabym mieć ją na półce i móc wracać do tej historii. Jest to już druga książką, którą najprawdopodobniej będę kupować w  papierze własnie po przeczytaniu. Pierwszą była „W ciemność” Anny Bolavej – też z tego wydawnictwa. „Rivers of Babylon” to znakomicie napisana historia, o której opowiedziałam więcej w filmie, który dziś pojawił się na kanale. Link znajdziecie na końcu wpisu:)

rivers of babylon

 

3.Pewnie nie opisuję książek zgodnie z tym jak rzeczywiście je czytałam, ale teraz muszę Was opowiedzieć o kolejnej książce, którą również warto przeczytać. Oto Horvat „Sabo się zatrzymał”. Mam wrażenie, ze o tej książce było niezwykle cicho – książka została wydana przez niewielkie wydawnictwo Biblioteka Słów. „Sabo się zatrzymał” napisana jest w formie dziennika mężczyzny, który próbuje pogodzić się ze śmiercią swojej żony. Książka nie jest łatwą lekturą, mamy w niej opisy emocji mężczyzny w każdym stadium choroby kobiety i już po jej śmierci.

sabo się zatrzymał

 

4.Tę książkę skończyłam 1 marca, ale większość i tak przeczytałam w lutym, więc stwierdziłam, że napiszę o niej w podsumowaniu lutego, bardzo nie chciałam czekać do końca marca. Jest to oczywiście „O tym się nie mówi” Emilie Pine od Wydawnictwa Cyranka. Książka składa się z 6 esejów, które są swojego rodzaju rozliczeniem się z przeszłością autorki. Więcej możecie przeczytać w recenzji książki, która niedawno pojawiła się na blogu.

o tym się nie mówi

 

5.„Linia” Elise Karlsson czyli książka wydana przez Wydawnictwo Pauza to kolejny tytuł na mojej liście. Zaczęłam czytać tę książkę z nastawieniem, że to będzie rewelacyjna historia kobiety, dla której jedynym wyznacznikiem wartościowego życia jest wspinanie się po szczeblach kariery w jednej z największych korporacji. O tym ta książka jest, więc tutaj wszystko się zgadza, brakowało mi jednak jakichkolwiek emocji, niekoniecznie w książce, argument braku emocji, aby pokazać stan pogłębiającej się depresji jak najbardziej mi odpowiada. Bardziej mam na myśli emocje, które poczułabym ja w trakcie czytania tej książki. Może to moja wina, że czytałam ją w takim momencie swojego życia, a nie innym, mam jednak wyjątkowo mieszane uczucia, co do tego tytułu.

linia

 

6.Na temat „Życia Sus” Jonasa T. Bengtssona od Wydawnictwa Poznańskiego sporo rozpisywałam się na blogu, pojawiła się również recenzja na YT na jej temat, zostawiam więc tutaj linki, jeśli ktoś jest zainteresowany, zapraszam!:) Jest to dla mnie zdecydowanie jedno z największych rozczarowań w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pomimo świetnie napisanej głównej postaci, jej cechy nie zostały do końca wykorzystane. Wszystkie wątki, owszem, zostały zamknięte, ale na szybko i bardzo naiwnie.

życie sus

 

7.Ostatnią książką, która znajdzie się w podsumowaniu jest „Honor. Opowieść ojca, który zabił własną córkę” Lene Wold, czyli reportaż od Wydawnictwa Czarnego. Historie spisane przez Wold nie są łatwe, już na samym początku dostajemy obuchem czytając o dziewczynce, która została zakopana w piasku i ukamienowana przez tłum ludzi. Rozdziały składają nam w całość opowieść o ojcu, który zabił własną córkę powołując się na zabójstwo honorowe, które miałoby uratować reputację całej rodziny. Druga córka od wielu lat przebywa w więzieniu tylko dlatego, że boi się swojego ojca, który również ją chce zamordować. Bardzo ważny, trudny reportaż, który przybliża nam obraz ogromnych różnić kulturowych.

Honor

 

 

Książkowe podsumowanie lutego

Miesiąc kończę więc z 5 tytułami, które z czystym sercem mogę Wam polecić. Jest powieść, reportaż, opowiadani, eseje – muszę przyznać, że urozmaiciłam sobie książki w lutym jak tylko mogłam:)

Koniecznie dajcie znać ile i jakie książki udało Wam się przeczytać w lutym. Czytaliście którąś z książek z mojej listy? Podzielcie się swoimi wrażeniami! 🙂