Oglądamy

Najlepsze filmy i seriale dokumentalne 2020 roku!

Najlepsze filmy i seriale dokumentalne to jeden z tych tekstów, który po prostu musiał się tutaj pojawić. W tym roku pojawiło się kilka recenzji pod hasztagiem #oglądamy i przeważnie były to tytuły warte obejrzenia. Do rankingu zdecydowałam się wybrać 5 tytułów obejrzanych w 2020 – 2 z nich to filmy dokumentalne, a pozostałe 3 to seriale. Kolejność przypadkowa, wszystkie tak samo mocno polecam. Zaczynamy!


Kolektyw

Collective

„Kolektyw” obecnie można bez problemu obejrzeć go na HBO. To jeden z tych dokumentów, który przez cały czas trwania ani na chwilę nie wypuszczają widza z ręki. Nie da się przestać go oglądać, a śledztwo, które jest prowadzone przyprawia o natychmiastowy spadek wiary w ludzi (i w cokolwiek). Dziennikarze śledczy odkrywają oszustwa w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej, ujawniają też ogromną skalę korupcji.

Śledztwo opiera się na wydarzeniach w szpitalu, które miały miejsce po pożarze w klubie nocnym z Bukareszcie, które miało miejsce w 2015 roku. Ile z tych osób zginęło wskutek poniesionych obrażeń, a ile wskutek zaniedbań ze strony państwa? Broń biologiczna rozprzestrzeniająca się w zastraszającym tempie, brak środków do dezynfekcji, umowy pisane na kolanie, tak, aby tylko się wzbogacić. Zaskakujący, brutalnie aktualny dokument, który trzeba obejrzeć.
Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

„Wynalazczyni” można obejrzeć na HBO i bardzo mocno Was do tego zachęcam. Te dokument ogląda się jak najlepszy film ze świetnymi postaciami, fantastyczną i nieźle wymyśloną fabułą. To wszystko jednak wydarzyło się naprawdę. Elizabeth Holmes pojawiła się w Dolinie Krzemowej i już od samego początku miała doskonały plan na sukces. Jaki dokładnie plan? Bezbolesne badanie krwi za pomocą jednej małej kropli krwi z palca. Koniec ze strzykawkami, wbijaniem igieł i bólu.

Trzeba przyznać, że plan zacny. Nie da się nie kibicować kobiecie od samego początku, świt z jej wynalazkiem na pewno byłby choć trochę lepszy. Mistyfikacja i szalona próba szybkiego wzbogacenia się, czy jednak nieudany eksperyment? Zachęcam do obejrzenia trailera, a później koniecznie całego dokumentu. Warto! Ps. Kilka miesięcy temu w Polsce pojawiła się również książka na temat działań Elizabeth o tytule „Zła krew”.
Ted Bundy: Falling for a Killer

Ted Bundy Falling for a Killer
Ted Bundy Falling for a Killer

Przenosimy się do seriali. O Tedzie Bundym sporo rozpisywałam się na blogu. Serial Ted Bundy: Falling for a Killer równiez doczekał się recenzji (dla chętnych zostawiam linka). To dokument nietypowy i właśnie przez niestandardowe podejście do tematu znalazł się na tej liście.

Ted Bundy to człowiek, na temat którego powstała cała masa książek, tekstów, dokumentów i relacji. Zagłębiając się w ten temat od ręki możemy otrzymać wszystkie najważniejsze informacje na temat zbrodni przez niego popełnionych, o jego ofiarach i miejscach, w których miały one miejsce. Rzadko jednak można w tych materiałach poznać relację osób, które znały Teda. Dokument Amazona „Ted Bundy: Falling for a Killer” ukazuje nam zatem ten temat z zupełnie innej perspektywy.

5 odcinków dokumentu Amazona w nowy sposób przybliża nam temat Teda Bundy’ego, jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych. Tym razem nie mamy do czynienia tylko z relacją działań mężczyzny krok po roku. Poznajemy tę historię z perspektywy osób, które żyły z Tedem, znały go i nigdy nie przypuszczały, że jest on zdolny do morderstwa.
Evil Genius: Prawdziwa historia najbardziej diabolicznego napadu na bank w Ameryce

evil genius
evil genius

Evil Genius to dokument Netflixa, który szczegółowo przedstawia sprawę Pizza Bombera – mężczyzny, który tuż po zrealizowanym napadzie na bank zginął od bomby, którą miał umieszczoną na swojej szyi. W trakcie czterech odcinków dowiadujemy się, kto był zamieszany w tę sprawę, ile kolejnych morderstw zostało popełnionych w tym czasie i jaki związek ze sprawą miała Marjorie Diehl-Armstrong, znana ze swojej dość niepokojącej przeszłości. Zostawiam Wam też linka do pełnej recenzji Evil Genius.

Serial w intrygujący, reporterski sposób odkrywa to, co naprawdę wydarzyło się w Erie i kto ostatecznie za tym wszystkim stoi. Ogrom pracy twórców widać na każdym kroku. Począwszy od ustalenia krok po kroku wydarzeń z tamtego okresu, ustalenia m.in. kto konstruował bombę, kto zanotował wiele stron A4 z instrukcjami, aż po ujawnienie prowodyra całej akcji. Ten dokument ogląda się jak najlepszy kryminał. Po jednym odcinku od razu chce się włączyć kolejny i kolejny. I tak za każdym razem. Aż po jednym popołudniu można zdać sobie sprawę, że cały ten serial obejrzeliśmy jednym ciągiem i (na całe szczęście) otrzymaliśmy odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań.
Bardzo dziki kraj

Wild Wild Country

Bardzo dziki kraj
Bardzo dziki kraj

„Bardzo dziki kraj” to dokument Netflixa, który ukazał się w 2018 roku. To 6-odcinkowy miniserial opowiadający historię powstania wspólnoty Rajneespuram, która z Indii postanowiła przenieść się do Stanów Zjednoczonych, a konkretniej do Antelope – niewielkiej miejscowości w stanie Oregon zapomnianej przez wszystkich, w której do tej pory mieszkało zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców. O tym serialu również pisałam od razu po jego obejrzeniu, link tutaj.

Działania Sannjasinów przyprawiają momentami o dreszcze, choć z niezrozumiałych powodów nie można powiedzieć, że ktoś, kto dopuścił się określonych czynów jest w stu procentach złym człowiekiem lub w stu procentach dobrym. To tak nie działa. Bardzo dziki kraj to dokument, któremu warto się przyjrzeć i warto poznać historię tej naprawdę tajemniczej wspólnoty. Bo tak, jak o wydarzeniach w Jonestown gdzieś wcześniej mimo wszystko się słyszało (ostatnio wydawnictwo Poznańskie wydało też reportaż na ten temat), tak Rajneeshpuram to dla wielu z nas nowość, o której warto wiedzieć trochę więcej.