niszowe wydawnictwa, które wydają dobre książki
Okołoksiążkowe

Niszowe wydawnictwa, które wydają dobre książki #2

Poniżej przedstawiam Wam cztery niszowe wydawnictwa, które zdecydowanie warto znać. To druga część tego zestawienia, pierwszą można znaleźć już na blogu. Literatura czeska, słowacka, chorwacka, ukraińska, bułgarska, rumuńska to tylko mały wierzchołek tego, co możemy obecnie znaleźć na polskim rynku wydawniczym. Wartościowa literatura, której nie spotkamy na półkach największych masowych księgarni. A jest w czym wybierać!


Biblioteka Słów

Wydawnictwo, o którym zdecydowanie warto wspomnieć to Biblioteka Słów. Jak samo o sobie pisze, łączy różne odcienie literatury, rodzimej i zagranicznej, ze szczególnym naciskiem na literaturę bałkańską i „małych języków”. Bibliotekę Słów poznałam zupełnym przypadkiem i od początku skradło moje serce. „Sabo się zatrzymał” Oto Horvata była moją pierwszą pierwszą książką tego wydawnictwa.

Nie minęło zbyt wiele czasu i po raz kolejny zostałam pozytywnie zaskoczona, tym razem debiutem Petera Balko „Wtedy w Loszoncu”. Jestem natomiast pewna, że duża część osób może kojarzyć to wydawnictwo ze „Wzgórza”, które od dnia premiery zbiera pozytywne opinie. Jeśli jesteście zainteresowani moją opinią na temat tych tytułów, zapraszam Was do przeczytania recenzji. Biblioteka Słów to dowód na to, że niewielkie, niszowe wydawnictwo jest w stanie wydawać literaturę wielką pełną ogromnych możliwości.

Wydawnictwo Warstwy

Wydawnictwo Warstwy odkryłam stosunkowo niedawno, więc moja przygoda z ich tytułami dopiero się zaczyna. Postanowiłam jednak (pomimo tej dość krótkiej znajomości;)) uwzględnić je w tym zestawieniu. Dlaczego? Ponieważ dawno literatura polska tak bardzo nie wywarła na mnie aż tak ogromnego wpływu. Od dobrych kilku lat uważałam, że o wiele bliżej jest mi do literatury czeskiej niż do polskiej, okazuje się jednak, że najzwyczajniej w świecie nie dostrzegałam wielu, naprawdę wielu polskich wartościowych autorów, których teraz sukcesywnie nadrabiam.

Wydawnictwo w Podwórku

W Podwórku zostało założone w 2013 roku. Niewielkie niszowe wydawnictwo, które skupia się zarówno na polskich, jak i zagranicznych autorach. Ma być twórczo i wartościowo. Moje najbardziej intensywne spotkanie z tym wydawnictwem nastąpiło w momencie sięgnięcia po książki Anandy Devi, pisarki z Mauritiusa. „Zielone sari”, „Ewa ze swych zgliszcz” czy „Smutny ambasador” to książki, które powinny cieszyć się jeszcze większą popularnością.

Wydawnictwo Czytelnik

Wydawnictwo Czytelnik zostało założone w 1944 roku. Jestem przekonana, że sporo z Was go kojarzy i przynajmniej raz mieliście w ręce wydaną przez nich książkę. Czytelnik wydaje książki, do których się wraca lub które się nadrabia. W katalogu znajdziemy reportaże, literaturę polską, literaturę zagraniczną, listy, wspomnienia, dzienniki. Lista autorów zachwyca. Ryszard Kapuściński, Sándor Márai, Thomas Bernhard, Osamu Dazai i wielu wielu innych. To jedno z tych wydawnictw, do których często wracam w porze kryzysów książkowych. Jeśli nie wiem, co powinnam czytać, po przejrzeniu katalogu tego wydawnictwa wszystko staje się jasne.

 

 

Znacie te wydawnictwa? A może czytacie książki innych niszowych wydawnictw, które nie znalazły się w tym, ani w poprzednim zestawieniu (klik)? Dajcie znać! 🙂