Zapowiedzi wydawnicze

7 nowości marca, którym warto się przyjrzeć

Tak jak ostatnie dwa miesiące były dość spokojne pod kątem premier wydawniczych, tak marzec będzie ich totalnym przeciwieństwem. Spośród wszystkich zapowiedzi (a wierzcie mi, jest ich naprawdę sporo), wybrałam siedem tytułów, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Jakie są najciekawsze nowości marca?

 

Ja, Drakula i John Lennon – Jan Cornelius

Miesiąc zaczynamy od minifelietonów Jana Corneliusa, Niemca z rumuńskiego Banatu, który w wieku dwudziestu siedmiu lat zdecydował się na ucieczkę z Rumunii rządzonej wtedy przez dyktatora Nicolae Ceaușescu. Jak możemy przeczytać w nocie wydawniczym, wbrew pozorom nie będziemy mieć tu do czynienia z tragicznymi, przygnębiającymi historiami. „Ja, Drakula i John Lennon” to bardziej sarkastyczno-komiczne opisy pewnych zdarzeń, który Cornelius postanawia się z nami podzielić. Linka do pełnej noty wydawniczej zostawiam na górze, w tytule książki.

Premiera 5 marca
Wydana przez Wydawnictwo Amaltea

 

Król Darknetu – Nick Bilton

Ulbricht był typowym dwudziestokilkulatkiem – studiował fizykę, grał na bębnach, chodził na randki. Równolegle pracował nad swoim życiowym dziełem, które miało mu przynieść sławę i cyfrową nieśmiertelność. W 2011 roku założył platformę Silk Road – sklep internetowy oferujący łatwy zakup wszystkiego, co nielegalne. Bez względu na to, czy zamówienie dotyczyło heroiny, cyjanku, czy nerki, wystarczyło jedno kliknięcie, zaszyfrowana płatność bitcoinami i towar lądował pod drzwiami klienta.

„Król Darknetu” to studium obłędu napędzanego poczuciem władzy i wnikliwa kronika jednego z najważniejszych śledztw we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. To także historia o tym, że nie ma zbrodni doskonałej. Wystarczy jeden mały błąd, by wygodny fotel bossa nielegalnego imperium zamienić na twardą pryczę w więziennej celi.

Premiera 11 marca

Książka wydana przez Wydawnictwo Czarne

 

Wysoki Zamek – Stanisław Lem

Seria książek Stanisława Lema od Wydawnictwa Literackiego jest…fantastyczna, a okładki Przemka Dębowskiego zwieńczają ją po prostu idealnie! Tym bardziej ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że w marcu po naprawdę długiej przerwie pojawi się nowe wznowienie, tym razem „Wysokiego Zamku” tego autora. Nie czytałam wcześniej tej książki, więc jest ona dla mnie niewiadomą, na stronie wydawnictwa więc możemy przeczytać, że jest to autoportret autora z okresu dzieciństwa i dorastania. Absolutnie nie mogę się doczekać!

Premiera 11 marca

Wydana przez Wydawnictwo Literackie

Czeski Raj – Jaroslav Rudiš

Muszę o tym wspomnień – wydawnictwo Książkowe Klimaty przygotowało fantastyczną okładkę dla ich najnowszej powieści (dzieło Pani Justyny Tarkowskiej). Wygląda to naprawdę bardzo dobrze. Oczywiście poza okładką powieść Jaroslava Rudiša wydaje się być równie intrygująca.

Jak czytamy w nocie wydawniczej gdzieś w Czeskim Raju znajduje się sauna. Ale nie uczęszczają do niej turyści strudzeni wędrówkami po tym atrakcyjnym regionie. To sauna zbudowana przez miejscowych dla miejscowych, jeszcze za komuny. Spotyka się w niej grupa mężczyzn – młodych, starych i tych w średnim wieku, z wykształceniem i bez, samotnych i z rodzinami lub partnerkami. Faceci mogą tam swobodnie gadać o życiu, babach, historii i polityce. Wzruszać się i złościć. I dziwić się, że za ścianą sauny co jakiś czas rozbrzmiewa chichot kobiet.

Najnowsza powieść Jaroslava Rudiša to obraz oczekiwania na koniec świata, który być może już nastąpił, ale który był tak zwyczajny, że nie zdołaliśmy go zauważyć.

Premiera 18 marca

Wydana przez Wydawnictwo Książkowe Klimaty

 

Syn Jezusa – Denis Johnson

Ameryka zrujnowanych przedmieść, zdezelowanych samochodów, podupadających knajp. Czego szuka młody mężczyzna w heroinie, alkoholu, przygodnych znajomościach? Jedenaście opowiadań układa się w swoistą mikroopowieść. Proza Johnsona jest oszczędna, a zarazem liryczna i pełna obrazów o niezwykłej intensywności.

Premiera 23 marca

Wydana przez Wydawnictwo Karakter

 

Nawiedzony dom – Virginia Woolf

Dorobek nowelistyczny Virginii Woolf jest znaczny i znaczący, wciąż jednak pozostaje w cieniu jej powieści. Woolf za życia wydała tylko jeden tom opowiadań; wiele z nich ukazało się w periodykach, ale dopiero po śmierci pisarki zostały zebrane w nowy tom. Nawiedzony dom to tom opowiadań Virginii Woolf, zarówno tych najbardziej znanych, jak i nigdy dotąd niepublikowanych.

Premiera 25 marca

Wydana przez Wydawnictwo Literackie

 

Nocny prom do Tangeru – Kevin Barry

Dwóch mężczyzn czeka w porcie w Algeciras na tytułowy nocny prom do Tangeru. Wpadli na chwilę, ale ich pobyt w dworcowej poczekalni zamienia się w całonocne czuwanie. Jak i po co się tam znaleźli, co ich łączy? Podczas tej jednej nocy poznamy historię ich całego, nierozerwalnie zespolonego z sobą życia.

Porywająca historia o latach miłości, przyjaźni, nadziei, przestępczego życia i zdrady. Kevin Barry buduje napięcie, powoli odsłaniając kolejne tajemnice bohaterów tej niezwykle wciągającej opowieści.

Premiera 25 marca

Wydana przez Wydawnictwo Pauza

 

A na jakie marcowe zapowiedzi książkowe Wy czekacie? Dajcie znać! 🙂