Pilot Ci tego nie powie
Literatura faktu,  Recenzje

Pilot ci tego nie powie – Patrick Smith

Boisz się latać? W ciągu ostatniego roku obejrzałeś wszystkie odcinki “Katastrof w przestworzach”, po czym stwierdziłeś, że samoloty nie są dla ciebie? Na myśl o turbulencjach i wlatywaniu we front burzowy dostajesz umiarkowanego ataku paniki? Rozumiem to, tak samo jak rozumie to Patrick Smith, pilot i jednocześnie pisarz, autor książki “Pilot ci tego nie powie”. Podczas czytania przypomina ona sesję terapeutyczną, po której zupełnie zmienisz postrzeganie komercyjnego lotnictwa na świecie.

Do pewnych uprzedzeń nie da się zdystansować. Jeśli wbijesz sobie do głowy, że samoloty są niebezpieczne i będziesz żyć w tym przekonaniu każdego dnia, szukając informacji o odwołanych lotach, awaryjnych lądowaniach i innych tego typu incydentach, twoje podejście się nie zmieni. Najważniejsze jest zdać sobie sprawę, że nasz strach wynika z niewiedzy. Lotnictwo komercyjne na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniło się nie do poznania. I nie chodzi tutaj tylko o tanie linie lotnicze, dzięki którym na drugi koniec Europy możesz polecieć w cenie jednej książki. Latanie stało się modne. Związane jest nierozerwalnie z podróżowaniem i chęcią odkrywania nieznanego. Znam mnóstwo osób, które gdzieś w środku się blokują. Chciałyby stać się podróżnikami, ale strach przed lataniem skutecznie studzi ich zapał. Niepotrzebnie. “Pilot ci tego nie powie” robi wszystko, by oduczyć czytelnika takiego myślenia. Zapomnieć o tym, że te wielkie dwu lub czterosilnikowe maszyny to nie tylko owalne, blaszane tuby, nieraz mieszczące w sobie kilkaset osób, ale napakowane elektroniką cuda techniki, które pozwalają na najbezpieczniejsze podróże na świecie. 

Smith to pilot z powołania. Pasję do lotnictwa przejawiał on od najmłodszych lat swojego życia. Bardzo doświadczony w swoim fachu, mający za sobą setki międzykontynentalnych lotów. W swojej książce wykorzystuje nabytą wiedzę, sięga do historii lotnictwa (ale bez zbędnego przynudzania), a także odpowiada na kilkadziesiąt pytań zadanych przez czytelników jego własnej strony internetowej. I właśnie te pytania potwierdzają, w jak dużej niewiedzy i braku zrozumienia żyją ludzie, gdy myślą o podróży samolotem. No bo dlaczego podczas latania wszystkie okna mają być odsłonięte? Czym zajmuje się drugi pilot i jaka jest jego rola? Ile faktycznie czasu piloci spędzają na kontroli samolotu, a kiedy robotę za nich odwala autopilot? 

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów i porusza wszystkie możliwe kwestie związane z lotnictwem cywilnym. Smith odpowiada nawet na najprostsze pytanie pt. Jak to się dzieje, że samolot lata, posługując się świetnym porównaniem do jazdy samochodem po autostradzie i wystawianiu ręki za okno. Nie brakuje też poważniejszej tematyki związanej z terroryzmem, który na początku XXI wieku przeobraził lotnictwo komercyjne nie do poznania.

Wcześniej wspomniałem, że czytanie “Pilot ci tego nie powie” jest pewnego rodzaju terapią, która rozwiewa wszelkie obawy i wątpliwości. Na mnie tak podziałała, ale nie wiem, czy wy zareagujecie w podobny sposób. Smith racjonalizuje każdy element związany z lotnictwem. Wyjaśnia choćby to, czym są turbulencje i dlaczego nie powinno się ich obawiać. Opowiada jednak o tym wszystkim z dużą dozą humoru i lekkości, co jest jednym z największych atutów tej książki. Ja po jej przeczytaniu poczułem się bezpieczniej. Zrozumiałem pewne rzeczy, które jeszcze niedawno wydawały mi się mocno niepokojące. Nie twierdzę, że po przeczytaniu tej książki nie będziecie musieli już nigdy więcej zaglądać do strefy bezcłowej, tuż przed odlotem waszego samolotu, by znieczulić się wyskokowym trunkiem. Ale może, gdy w samolocie znów lekko zatrzęsie, będziecie wiedzieć, że to “tylko” turbulencje. 

“Pilot ci tego nie powie” to książka dla każdego. Zarówno dla wytrawnego podróżnika, który uzupełni swoją wiedzę, “niedzielnego pasażera”, który do samolotu wsiada raz w roku, lecąc na wakacje i traktując to jako najbardziej stresujący element urlopu, a także dla osób, które swój pierwszy lot mają dopiero przed sobą. I tej ostatniej grupie polecam tę książkę najbardziej – będzie Wam lżej. A jeśli już skończycie czytać książkę, to warto odwiedzić stronę Patricka Smitha – askthepilot.com i cyklicznie uzupełniać swoją wiedzę na temat latania. 

Ocena: