Ted Bundy Falling for a Killer
Oglądamy

#Oglądamy – Ted Bundy: Falling for a Killer

Ted Bundy to człowiek, na temat którego powstała cała masa książek, tekstów, dokumentów i relacji. Zagłębiając się w ten temat od ręki możemy otrzymać wszystkie najważniejsze informacje na temat zbrodni przez niego popełnionych, o jego ofiarach i miejscach, w których miały one miejsce. Rzadko jednak można w tych materiałach poznać relację osób, które znały Teda. Dokument Amazona „Ted Bundy: Falling for a Killer” ukazuje nam zatem ten temat z zupełnie innej perspektywy.

5 odcinków dokumentu Amazona w nowy sposób przybliża nam temat Teda Bundy’ego, jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych. Tym razem nie mamy do czynienia tylko z relacją działań mężczyzny krok po roku. Poznajemy tę historię z perspektywy osób, które żyły z Tedem, znały go i nigdy nie przypuszczały, że jest on zdolny do morderstwa.

Dokument Netfliksa czy Amazona?

W listopadzie na blogu ukazał się tekst o „Taśmach Teda Bundy’ego”, czyli  innym dokumencie, dostępnym obecnie na Netfliksie, który jest świetnym materiałem do poznania tej historii. Wszystko zostało w nim ukazane w przystępny sposób krok po kroku, aby osoby, które nie zagłębiały się wcześniej w ten temat, mogły po jego obejrzeniu powiedzieć, że wiedzą już niemal wszystko.

W netfliksowych „Taśmach Teda Bundy’ego” twórcy kilka (może nawet kilkanaście razy) wspomnieli o Elizabeth Kendall, kobiecie, która przez kilka lat była w związku z mężczyzną, nawet wtedy gdy zaczął porywać i mordować młode kobiety. Nie poznaliśmy jednak jej relacji, dostaliśmy informację, że ktoś taki istniał i na tym sprawa się zakończyła. Jednym z głównych fundamentów dokumentu Amazona jest właśnie relacja kobiety i jej córki.

O relacjach ciąg dalszy

To, w jaki sposób wyglądało jej życie, jak bardzo była zakochana i uzależniona od miłości do Teda oraz to, jak ogromny wpływ na ich związek miała relacja Teda z córką kobiety dowiadujemy się właśnie z tych 5 odcinków. Pod pozorem szczęśliwej, kochającej się rodziny, w ich życiu rozpoczęło się coś, na co miał wpływ wyłącznie Ted.

Już od samego początku wyraźnie widać, że dla kobiety rozmowa na ten temat nie jest łatwa. Jest to pewnego rodzaju próba pogodzenia się z przeszłością i ponowne jej przepracowanie. Słuchaniu relacji Elizabeth może towarzyszyć wiele emocji. Trudno pogodzić się z tym, że romantyczna miłość, która łączyła tę dwójkę, była tylko jednym, niewielkim elementem składającym się na życie mężczyzny.

Historia opowiedziana z perspektywy tych dwóch kobiet jest niezaprzeczalnym atutem dokumentu. „Falling for a Killer” nie kończy się jednak na tym. Poznajemy również wspomnienia brata, z którym Ted Bundy miał dobre relacje, prokuratorów, ofiar, które przeżyły starcie z mężczyzną, a także osób, które razem z nim studiowały.

Amazon za darmo przez 6 miesięcy

Dosłownie kilka chwil temu trafiłam na informację, która może być dobrym zakończeniem tego tekstu. Jeśli jesteście zainteresowani obejrzeniem tego dokumentu, ale nie macie wykupionego abonamentu i raczej nie chcecie tego robić, w sieci Play Amazon Prime Video udostępnia swoją bibliotekę przez 6 miesięcy za darmo. Świetna opcja do przetestowania i sprawdzenia, czy biblioteka Amazona przypadnie Wam do gustu.

O czym jeszcze warto wiedzieć

Co ważne, aby rozpocząć oglądanie dokumentu Amazona, nie trzeba być znawcą tematu zbrodni popełnionych przez Bundy’ego – w trakcie tych pięciu odcinków, twórcy również pokrótce wyjaśniają jak przebiegało życie Teda i o jakich zbrodniach tu mowa. Mamy do czynienia jednak z zupełnie innym charakterem dokumentu, bo poza suchymi faktami określonymi w dowodach wielu toczących się spraw, mierzymy się z czymś innym, równie dla nas trudnym.

Oglądając ten dokument trzeba przygotować się na emocjonalną jazdę bez trzymanki. Ofiary, które opowiadają o swoich wspomnieniach sprawiają, że te obrazy stają się jeszcze bardziej rzeczywiste. „Ted Bundy: Falling for a Killer” to bardzo dobrze zrealizowany dokument, który na przestrzeni zaledwie kilku odcinków jest w stanie wytłumaczyć nam całą historię za pomocą wspomnień kilkunastu osób połączonych ze sprawą. Mocna rzecz, w którą zdecydowanie warto zagłębić się na zaledwie kilka godzin.

Ocena: