Zapowiedzi wydawnicze
Zapowiedzi wydawnicze

Zapowiedzi wydawnicze! Jakie nowe książki przeczytamy w czerwcu 2020

Zapowiedzi wydawnicze w tym miesiącu to gratka dla najwierniejszych czytelników! Przejrzałam całą listę tytułów, po które będziemy mogli sięgnąć w ciągu najbliższych tygodni i ostatecznie udało mi się wybrać 6 najciekawszych książek, po które sama na pewno sięgnę w czerwcu.


Zapowiada się piękny dzień – Seweryna Szmaglewska

Zapowiada się piękny dzień - Seweryna Szmaglewska

„Zapowiada się piękny dzień” Seweryny Szmaglewskiej to kontynuacja bardzo już znanych „Dymów nad Birkenau”, czyli jednej z najważniejszych relacji o obozie Auschwitz. Na takie zapowiedzi wydawnicze czeka się długo.

Premiera: 9 czerwca


Poufne – Mikołaj Grynberg

 

Poufne - Mikołaj Grynberg

To niezaprzeczalnie jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze książek tego miesiąca. Odkąd przeczytałam „Oskarżam Auschwitz”, później „Rejwach” i jeszcze „Księgę wyjścia” nabrałam pewności, że po książki Mikołaja Grynberga mogę sięgać w ciemno.

„Poufne” jest osobistą prozą o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej cieniem historii. Czytając tę książkę zostaniemy wrzuceni w centrum codziennego życia, przepełnionego doświadczeniem choroby i straty.

Premiera: 10 czerwca


Bezrożec – Petr Stančík

Bezrożec - Petr Stancik

Literatura czeska ma się bardzo dobrze, na polskim rynku wydawniczym co jakiś czas pojawiają się tytuły, które od razu trafiają na moją listę książek do szybkiego przeczytania.

Jedną z tych książek w czerwcu jest właśnie „Bezrożec” Petra Stančíka. Z noty wydawniczej dowiadujemy się, że będzie to kryminał z zabawnymi wątkami erotycznymi i jednocześnie przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi. Brzmi niezwykle? Czekamy na więcej!

Premiera: 17 czerwca


Rok Małpy – Patti Smith

Rok Małpy - Patti Smith

Wydawnictwo Czarne ma na swoim koncie kilka książek Patti Smith, które tak jak „Rok Małpy” zostały wydane w serii Amerykańskiej. Tym razem otrzymamy poetycki manifest zaangażowanej artystki i intymny autoportret ikony amerykańskiej popkultury.

Patti Smith wspomina tych, którzy odeszli i nie boi się pytać o niepewną dla świata przyszłość.

Premiera: 17 czerwca


Z rzeczy pierwszych – Eliot Weinberger

Z rzeczy pierwszych - Eliot Weinberger

Eseje Eliota Weinbergera przesuwają granice gatunku, oscylują między prozą poetycką a naukowym zapisem czy opowiadaniem.

„Od wierzeń Azteków po symbolikę gestów w średniowiecznym klasztorze benedyktyńskim i buddyzmie, od znaczenia wiatru w kulturze Chin po poezję Pounda i Yeatsa, nie pomijając świata roślin, zwierząt i czterech żywiołów.”

Premiera: 30 czerwca


Układ(a)ne – Aoko Matsuda

Układane - Aoko Matsuda

Moja przygoda z literaturą japońską dopiero się zaczyna. Wydawnictwo Tajfuny na szczęście całkiem dobrze sprawdza się również jako drogowskaz: po co rzeczywiście warto sięgać.

„Układ(a)ne to to słodko-gorzkie spojrzenie na współczesny świat, w którym wszyscy jesteśmy do siebie tak podobni, że aż tacy sami. Matsuda przedstawia dylematy kobiet, absurdy życia korporacyjnego, presji i zobowiązań; pisze o miłości i mniejszościach, kobietach, ale i mężczyznach, ale zawsze w niespodziewany i humorystyczny sposób.

Premiera: Wpisałam tę książkę do zapowiedzi czerwca, natomiast jest ona już dostępna! 🙂


Jedno jest pewne: w czerwcu będziemy mieli co czytać! Które zapowiedzi wydawnicze najbardziej Was zainteresowały? A może macie zupełnie inną listę książek do przeczytania? Dajcie znać! 🙂

https://youtu.be/R0a190EzifU