Photo by Rumman Amin on Unsplash
Zapowiedzi wydawnicze,  Newsy

Zapowiedzi wydawnicze, na które w sierpniu warto zwrócić uwagę!

Przed nami zapowiedzi wydawnicze sierpnia! Jeszcze niedawno publikowaliśmy tekst o nowościach czerwca, a już przywitał nas sierpień z naprawdę ciekawymi tytułami. Lista została skrócona do 5 tytułów, na które szczególnie warto w tym miesiącu zwrócić uwagę.


 

Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyznCaroline Criado Perez

Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek miesiąca! Mocno liczę na rzetelne informacje, statystyki i operowanie faktami.

Premiera: 12 sierpnia

Wydawnictwo Karakter
Tłum. Anna Sak

 

Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwoJeff Guinn

Reportaż nagradzanego amerykańskiego dziennikarza śledczego, Jeffa Guinna, jest opowieścią o powolnym staczaniu się w szaleństwo. I o ludziach, którzy dla swojego guru zrobią wszystko. W listopadzie 1978 roku w Jonestown – wiosce zbudowanej i zasiedlonej przez ludzi, którzy uwierzyli w Jonesa i jego projekt Świątyni Ludu – w ciągu jednej nocy zginęło ponad 900 kobiet, mężczyzn i dzieci. Część z nich odebrała sobie życie dobrowolnie, spożywając cyjanek. Inni zostali do tego przymuszeni.

Premiera: 12 sierpnia

Wydawnictwo Poznańskie
Tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka

 

Żółty domSarah M. Broom

W 1961 roku Ivory Mae Broom, dziewiętnastoletnia czarna dziewczyna, kupiła dom w dobrze zapowiadającej się wschodniej części Nowego Orleanu, stając się pierwszą w swojej rodzinie posiadaczką własnego dachu nad głową. Dom, w którym wychowała dwanaścioro dzieci, w 2005 zmiótł z powierzchni ziemi huragan Katrina. Sarah M. Broom, najmłodsze dziecko Ivory Mae, w swoich fenomenalnych wspomnieniach odtwarza jego historię. Żółty Dom jest traktatem na temat miejsca, klasy, rasy, zgubnych skutków nierówności oraz towarzyszącego im wstydu.

Premiera: 12 sierpnia

Wydawnictwo Agora
Tłum. Łukasz Błaszczyk

 

Witajcie w rezerwacie. Indianin w podróży przez ziemie amerykańskich plemionDavid Treuer

Kolejna zapowiedź wydawnictwa Czarnego z serii Amerykańskiej. David Treuer, członek plemienia Odżibuejów i ceniony powieściopisarz, dorastał w rezerwacie Leech Lake, ale wykształcenie zdobywał na „białych” uniwersytetach. Ta książka przede wszystkim pozwoli nam zobaczyć, jak dziś żyją mieszkańcy rezerwatów, jak radzą sobie z biedą, przestępczością, jak łączą tożsamość indiańską z amerykańską i jak walczą o zachowanie swojego dziedzictwa.

Premiera: 12 sierpnia

Wydawnictwo Czarne
Tłum. Maciej Świerkocki

Pusta mapaAlena Monštajnová

Debiut Aleny Mornštajnovej. Po fenomenalnej Hanie, o której wspominałam nieraz, to kolejna powieść tej autorki, która ukazuje się w wydawnictwie Amaltea. Prawdą jest, że zapowiedzi wydawnicze nie mogły obyć się bez literatury czeskiej.

Anna, Alžběta, Anežka. Trzy kobiety, a zarazem trzy pokolenia, sportretowane na tle dziejowych traum, rodzinnych sekretów i życiowych zawirowań. Nota wydawnicza zdradza wiele, jeśli ktoś chce dowiedzieć się, o czym dokładnie jest ta powieść zapraszam na stronę wydawnictwa (linka w tytule). Bez zbędnych spoilerów – nowa powieść autorki jest naszym absolutnym #mustread.

Premiera: 28 sierpnia

Wydawnictwo Amaltea
Tłum. Agata Wróbel

 

Na którą z tych książek czekacie najbardziej? Napiszcie, jakie zapowiedzi wydawnicze macie na swojej liście!:)