Newsy,  Zapowiedzi wydawnicze

Zapowiedzi wydawnicze – styczeń 2021

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń zapowiadają się niezwykle ciekawie! W przyszłym miesiącu literatura faktu wzbogaci się o kilka intrygujących tytułów, będzie też literatura czeska i literatura kurdyjska. Poniżej przedstawiamy 6 naszym zdaniem najciekawszych tytułów, z którymi warto się zapoznać.


Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie – Birger Amundsen

Styczeń będzie dobrym momentem, żeby na chwilę wrócić do Norwegii, a dokładnie na Spitsbergen. „Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie”, czyli jedna z dwóch zapowiedzi w tym zestawieniu od Wydawnictwa Czarnego swoją premierę będzie miała 13 stycznia 2021 roku.

Norweski pisarz i dziennikarz Birger Amundsen, wieloletni powiernik Haralda, rysuje portret nietuzinkowego człowieka, który wybrał najdalszą Północ na swój dom. Z życzliwym dystansem opowiada historię Soleima, awanturnika, samotnika, a przede wszystkim oddanego przyjaciela. Człowieka pogodzonego z upływającym czasem i śmiercią. Bo jak mówi sam bohater książki: „Jestem już stary, swoje przeżyłem, więc to dla mnie żadna tragedia”.


Zatyrani. Reportaż o najgorzej płatnych pracach – James Bloodworth

Reportaż o najgorzej płatnych pracach wydany przez Prószyński Media swoją premierę będzie miał 12 stycznia 2021 roku.

Mniej więcej jeden na dwudziestu mieszkańców Wielkiej Brytanii utrzymuje się dziś z pracy za minimalną stawkę. Wielu spośród nich to rodowici Brytyjczycy, jednak coraz więcej osób wykonujących najgorzej płatne zajęcia to imigranci. Autor książki wyrusza w podróż, by poznać świat ludzi żyjących na skraju społeczeństwa, opisać zmiany, jakie obecnie zachodzą nie tylko w naturze pracy, ale i w naturze Wielkiej Brytanii. Podróżuje, nie czyniąc żadnych wstępnych założeń i nie wiedząc, w jaki sposób spędzony w ten sposób czas zmieni jego własne życie.

A zmieni je na pewno, bo to czego jest świadkiem, wydaje się zupełnie szokujące, biorąc pod uwagę, że mówimy o jednym z najbardziej rozwiniętych i najbogatszych krajów świata. Opisywany przez autora obraz stawia czytelników przed niezliczonymi pytaniami, dotyczącymi polityki, brytyjskiego społeczeństwa, a przede wszystkim tego, dlaczego tak wielu ludzi wciąż wyznaje stary wiktoriański pogląd, że biedni ludzie są biedni z własnej winy i muszą być albo głupi, albo niemoralni.


Człowiek pana ministra – Michal Sýkora

Zapowiedzi wydawnicze nie mogłyby się obyć bez literatury czeskiej, która wróci na Blog o książkach w najlepszym wydaniu! „Człowiek pana ministra” od wydawnictwa Afera będzie można kupić 25 stycznia 2021 roku.

Na uniwersytecie w Ołomuńcu zostaje odnalezione ciało docenta Ondřeja Chalupy. Czy ten lubiany wykładowca zginął dlatego, że za bardzo interesował się uczelnianymi finansami, podpadł szczególnie wrednej koleżance z wydziału czy może znalazł się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie?

Śmierć Chalupy daje początek wyjątkowo trudnemu śledztwu, które prowadzi podinspektor Marie Výrová. W pracy pomaga jej nie tylko zgrany zespół, lecz od lat również… Bob Dylan. Jednak tym razem sprawdzona kombinacja zdaje się zawodzić. Ze śledztwa wypadają najzdolniejsi ludzie, a sama sprawa sięga dalej, niż mogło się na początku wydawać. Czy pani podinspektor i jej ekipa będą w stanie przeciwstawić się machinie władzy?


Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności – Timothy Snyder

Autor „O tyranii” wraca z nowym, bardzo osobistym tytułem. Premiera „Amerykańskiej choroby” będzie miała miejsce 13 stycznia 2021 roku. Książkę tę wydaje wydawnictwo Znak Horyzont.

…leżąc na wznak w szpitalnym łóżku z rurkami wychodzącymi z ramion i klatki piersiowej, nie byłem w stanie zacisnąć pięści, ale wyobrażałem sobie, że je zaciskam. Nie mogłem unieść się na łóżku, (…) ale widziałem siebie, jak to robię. Byłem kolejnym pacjentem na kolejnym oddziale szpitalnym, kolejnym zestawem niewydolnych organów, kolejnym nosicielem zakażonej krwi. Jednak nie czułem się tak. Czułem się (…) wściekły.

Leżąc w szpitalnym łóżku, stawia te pytania, toczony śmiertelną chorobą Timothy Snyder. Wybitny historyk i autor własnym przykładem uświadamia nam, jak cienki jest naskórek naszych wolności. I jak łatwo go przebić. Taka jest rzeczywistość. Ale czy można ją zmienić? Czy opieka zdrowotna nie jest prawem człowieka? Czy państwo w imię naszego dobra może nas więzić? Jak powinien działać system, który nie zamieni łóżka w pryczę, ale nam pomoże wrócić do zdrowia?


Tylko góry będą ci przyjaciółmi – Behrouz Boochani


Tylko góry będą ci przyjaciółmi. Słowa z więzienia Manus – to relacja z lat, które Behrouz Boochani spędził w australijskim obozie dla uchodźców Manus Regional Processing Centre. Standardowa wersja książki w miękkiej oprawie przez wydawnictwo Książkowe Klimaty będzie dostępna dla czytelników również w styczniu 2021 roku.

Książka – pieczołowicie wystukiwana na ekranie telefonu komórkowego, przesyłana do przyjaciółki WhatsAppem, fragment po fragmencie, miesiąc po miesiącu, rok po roku – odsłania przed czytelnikiem przejmujący obraz koszmaru, który zamiast ochrony otrzymali uchodźcy porzuceni przez australijski rząd w obozach na Papui-Nowej Gwinei.


Obumarła – Anne Boyer

Książka, która zdobyła Nagrodę Pulitzera 2020 w kategorii literatury faktu! Premiera „Obumarłej” Anne Boyer od Wydawnictwa Czarnego zaplanowana jest na 21 stycznia 2021 roku. Jedna z najlepszych książek medycznych i popularnonaukowych oraz jeden z najlepszych zbiorów esejów 2019 roku według magazynu „Kirkus Reviews”.

To intymny dziennik zmagań z nowotworem, pisany w fatalnym samopoczuciu i z żądzą prawdziwego doświadczenia, gęsty esej mocno osadzony w mitologii, popkulturze i feminizmie. To także bezlitosna krytyka neoliberalnej służby zdrowia, „kultury różowej wstążki” i medialnego faworyzowania tych, które „ocalały” dzięki właściwemu zarządzaniu samą sobą i swoją chorobą.

Photo by Jade Stephens on Unsplash